Mity i fakty o Quaker State

OLEJ SILNIKOWY - MITY I FAKTY

Czy chciałbyś poznać najnowsze wieści dotyczące powszechnie znanych Nam olejów ?

FAKTY I MITY ZE ŚWIATA MOTORYZACJIMIT 1. OLEJE A PARAFINA.
Oleje produkowanie na bazie surowej nafty zawierające parafiny powodują, że silnik słabnie, a przyczyną jest osadzanie się parafiny na ścianach silnika, a po pewnym czasie silnik wymaga remontu.


FAKT 1.
Są dwa rodzaje surowej ropy: parafinowa i naftowa - ciężka. Większość popularnych silników jest smarowanych przez oleje produkowane z ropy parafinowej. Ropę tą możemy rozpoznać dzięki jej odporności na rozcieńczenie i zagęszczenie pod wpływem temperatury. Ropa parafinowa służy do produkcji wielu różnych produktów m.in. wosków, benzyn, naft, olejów, asfaltów itd. Każda firma produkująca oleje silnikowe używa do tego celu ropy na bazie parafiny. Wielu ludzi wierzy, że parafiny oznaczają tyle co woski i mogą uszkadzać silniki. NIE JEST TO PRAWDĄ!. Takie myślenie spowodowane jest tym, że molekuły parafiny mogą się wytrącać pod wpływem niskiej temperatury i tworzyć warstwę wosku. W procesie produkcyjnym olejów silnikowych parafina zostaje usunięta (proces ten nazywa się "ODPARAFINOWANIEM"). Parafina jest dodatkowym produktem otrzymywanym z surowego oleju i dzięki niej możemy produkować najwyższej jakości produkty. QUAKER STATE do produkcji swoich produktów używa tylko wyselekcjonowane partie ropy surowej, które zawierają minimalne ilości parafiny. Końcowy wynik to oleje silnikowe o bardzo wysokiej jakości z wieloma dodatkami uszlachetniającymi.


MIT 2. KOLOR OLEJU.
Możesz powiedzieć, że jakość oleju możemy poznać po jego wyglądzie, kolorze, zapachu. Jeśli olej ciemnieje lub robi się czarny wówczas nie jest on dobrej jakości.


FAKT 2.
Nie jest to do końca prawdą. Jeśli olej spełnia swoje zadanie, oczyszcza silnik z zanieczyszczeń, osadów, nagarów wówczas robi się "brudny" i po pewnym czasie należy go wymienić na nowy. Olej silnikowy QUAKER STATE jako nowy wygląda jak używany i brudny zanim zostanie rozlany do pojemników. W szczególności dotyczy to oleju do silnika diesla. Olej ten robi się czarny już po kilku godzinach pracy. Jest to znak, że olej spełnia swoje zadanie i zbiera sadzę, brud i inne zanieczyszczenia, które osadziły się na ścianach silnika. Dlatego zawsze powinniśmy wymieniać filtry olejów wraz ze zmianą oleju silnikowego, ponieważ to w nim osadzają się te zanieczyszczenia. Olej QUAKER STATE jest produkowany w ten sposób aby zbierać najwięcej zanieczyszczeń z silnika jak to tylko jest możliwe nie tracąc swoich właściwości smarnych .


MIT 3. OLEJ SYNTETYCZNY I GWARANCJA PRODUCENTA.
Używając oleju syntetycznego zostanę pozbawiony gwarancji producenta.


FAKT 3.
Używanie oleju syntetycznego nie koliduje z posiadaniem gwarancji na pojazd tak długo jak używamy oleju o odpowiedniej lepkości oraz jeżeli normy oleju spełniają wymagania producenta pojazdu. Najczęściej takie informacje zawarte są w książce obsługi pojazdu. W chwili obecnej większość producentów pojazdów stosuje oleje syntetyczne wypuszczając je do sprzedaż na rynek.


MIT 4. ZAMIANA OLEJU SYNTETYCZNEGO NA KLASYCZNY MINERALNY.
Nie można zmienić oleju syntetycznego na mineralny klasyczny lub je mieszać.


FAKT 4.
Możemy zmienić olej syntetyczny na mineralny i odwrotnie pod warunkiem, że lepkość w obu olejach będzie taka sama lub producent pojazdu nie wskaże odpowiedniego. W rzeczywistości oleje syntetyczne są częściowo produkowanie z olejów mineralnych. Jednakże głównym składnikiem jest baza olejów syntetycznych.


MIT 5. OLEJ SYNTETYCZNY I STARSZE SILNIKI.
Olej syntetyczny wlany do starszego silnika może powodować, że ten zacznie przeciekać, zwłaszcza jeśli silnik ma dużym przebieg oraz zniszczone uszczelki pod głowicą.


FAKT 5.
Użycie oleju syntetycznego w przypadku starszego silnika nie spowoduje jego przeciekania. Olej może wyciekać z powodu zużycia uszczelki pod głowicą, ale nigdy z powodu samego oleju. Jeżeli olej wycieka z silnika w przypadku użycia oleju mineralnego to będzie wyciekał również w przypadku użycia oleju syntetycznego. Jeżeli natomiast uszczelki są w dobrym stanie nie musimy się niczego obawiać, nawet jeśli Nasz silnik posiada duży przebieg.


MIT 6. RZADKI KONTRA GĘSTY.
Gęste oleje silnikowe są lepsze dla silników ponieważ przedłużają jego żywotność.


FAKT 6.
Zamiast mówić, że oleje nie są idealne, porozmawiajmy dlaczego rzadsze oleje są częściej wybierane. Głównym powodem jest to , że producenci samochodów preferują oleje rzadsze lub o mniejszej lepkości ponieważ stwarza to warunki do mniejszego zużycia paliwa podczas pracy silnika. Silnik potrzebuje w tym przypadku mniej energii aby przepompować olej rzadszy niż gdyby miał do czynienia z olejem gęstym. Niektórzy producenci zostali zobligowani przez CAFE (Instytucja monitorująca średnie zużycie paliw w autach) lub nawet przez rząd. Dłuższe używanie olejów rzadszych lub o niższej lepkości daje ogromną różnicę zużycia paliwa. Rzadsze oleje ponadto ułatwiają rozruch silnika, szczególnie podczas zimy. Silnik staje się też bardziej ekonomiczny niż w przypadku użycia olejów gęstszych. Rzadsze oleje takie jak SAE 5W/30 szybciej rozpoczynają smarowanie silnika niż oleje gęstsze, dzięki temu zapewniają lepszą ochronę silnika. Lepkość oleju używanego w danym silniku jest uzależniona od wymogów producenta silnika i jego konstrukcji. Producenci silników wydają mnóstwo pieniędzy na różnego rodzaju eksperymenty związane z lepkością olejów, które będą musieli używać właściciele pojazdów. Niektórzy producenci preferują oleje o lepkości SAE 10W/30 inni z kolei 5W/20, spowodowane jest to różnicami tolerancji silników ich konstrukcji.


MIT 7. PRZEKŁADNIA MANUALNA
Można używać oleju silnikowego do przekładni manualnej.


FAKT 7.
Płyny rekomendowane do używania w manualnych przekładniach uzależnione są od producenta przekładni oraz działania poszczególnych płynów. Rodzaj płynu, który rekomendowany jest do użycia w danej jednostce uzależniony jest od wielu zmiennych np. od najniższej temperatury w jakiej będzie używana przekładnia. Płyn ten musi chronić koła zębate, synchronizatory i wiele innych części skrzyni biegów. Niektórzy producenci przekładni dopuszczają możliwość zastosowania oleju silnikowego w ich przekładniach manualnych. Inne płyny stosowane w przekładniach to min. ATF (płyn do automatycznej przekładni) oraz specjalistyczne płyny stosowane w manualnych przekładniach. Zawsze sprawdĽ instrukcje obsługi pojazdu by upewnić się, że płyn, który chcesz użyć nadaje się do twojej przekładni.


MIT 8. ATF AUTOMATIC TRANSMISION FLUID - OLEJ DO AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI BIEGÓW.
Olej silnikowy i ATF to te same oleje.


FAKT 8.
Olej silnikowy i ATF są opracowan
e i produkowane w inny sposób. Olej silnikowy opracowany jest w taki sposób by wytrzymać bardzo ciężkie warunki panujące wewnątrz silnika oraz by maksymalnie zredukować tarcie, podczas gdy ATF jest tak sformułowany by zapewnić przekładni specyficzne właściwości smarne kołom zębatym pracującym wewnątrz.


MIT 9. ATF PRZED ZMIANA OLEJU.
Dodanie 1 litra ATF do Twojego silnika dzień przed wymiana oleju oczyści silnik dzięki zastosowanej większej ilości detergentów w ATF


FAKT 9.
ATF nie jest przystosowany do pracy w silniku. QUAKER STATE informuje, że należy odróżniać oleje silnikowe i przekładniowe oraz używać olejów zgodnie z wymaganiami producentów pojazdów.


MIT 10. API SF - JAKOŚC OLEJU.
Jeśli książka obsługi pojazdu mówi, że powinienem używać oleju API SF to czy mogę użyć oleju o wyższej jakości API SH?


FAKT 10.
Używając oleju silnikowego jesteśmy zobligowani przez producenta pojazdu do przestrzegania warunków gwarancji. Podczas codziennego używania auta. Dzięki temu nie doprowadzimy do przypadkowego zniszczenia silnika. Długie i bezawaryjne używanie silnika uwarunkowane jest zmianą oleju o odpowiedniej lepkości i w odpowiednim czasie. Oleje silnikowe klasyfikowane są w dwóch grupach S - silniki benzynowe i C - napędzane olejem napędowym. Grupę S stanowią oleje SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SJ, SL, SM. Olej o oznaczeniu SM odpowiada najwyższej jakości spośród olejów do silników benzynowych. Olej oznaczony jako SM może być używany w starszych silnikach jeśli odpowiada normom producenta i nie są one starsze niż normy API.


MIT 11. NORMALNA I OSTRA JAZDA
Nie jeżdżę ostro dlatego uważam, że mogę wymieniać olej rzadziej niż wskazuje to książka serwisowa.


FAKT 11.
Nawet jeśli używamy najlepszego oleju to po pewnym czasie dodatki uszlachetniające zastosowane w oleju tracą swoje właściwości, a zanieczyszczenie oleju skutecznie obniża jego efektywne działanie. Ponieważ większość kierowców stosuje się do instrukcji producenta dotyczącej wymiany oleju. QUAKER STATE przypomina by zawsze wpisywać wymianę oleju w książce obsługi pojazdu oraz by nie przekraczać maksymalnego przebiegu pojazdu między wymianami. Producenci pojazdów w swoich laboratoriach podczas testów z silnikami i olejami uzyskują wyniki wskazujące w jakich odstępach czasowych powinno się wymieniać olej. Stosowanie się do tych wskazówek pozwoli przedłużyć bezawaryjne korzystanie z silnika w pojeĽdzie. QUAKER STATE przypomina by zawsze wymieniać filtr podczas zmiany oleju w silniku i robić to zgodnie ze wskazaniami producenta pojazdu.


MIT 12. OLEJ LUZEM A OLEJ BUTELKOWY
Olej luzem ma niższą jakość niż rozlany w butelki.


FAKT 12.
Klienci mogą myśleć, że olej luzem jest niższej jakości niż ten, który jest rozlany w butelki ponieważ jest tańszy. Jednakże oleje QUACKER STATE luzem czy butelkowy są tej samej najwyższej jakości. Jedyna różnica wynika z wielkości zastosowanego opakowania. Jeden duży kontener kosztuje mniej niż wiele butelek 1 litrowych.


MIT 13. DODATKI USZLACHETNIAJACE DO OLEJU.
Dodając do oleju dodatki uszlachetniające przedłużamy żywotność oleju w silniku.


FAKT 13.
Technologia produkcji olejów silnikowych szybko rozwinęła się w ostatniej dekadzie, dotyczy to wszystkich producentów. Teraz właściciele pojazdów mają wybór między olejami mineralnymi, pół-syntetycznymi i syntetycznymi aby zapewnić najlepszą ochronę silnikowi. Jednakże są klienci, którzy lubią zwiększać ochronę silnika poprzez dodawanie odpowiednich dodatków. Mimo, że dodatki olejowe występują na rynku każdy kierowca musi pamiętać, że każdy przypadek należy oceniać oddzielnie, a rada zwarta w książce obsługi pojazdu mówi, że "NIE DODAWAJ CZAGOKOLWIEK DO OLEJU - POPROŚ DEALERA O RADĘ JEŻELI UWAŻASZ, ŻE POWINIENEŚ COŚ DODAĆ". QUAKER STATE pragnie zwrócić uwagę, że niektóre dodatki do olejów mogą mieć szkodliwy wpływ na części silnika oraz na sam olej. W umowie z OEM (ORGINAL EQUIPMENT MANUFACTURES) QUACKER STATE wyszczególnia dodatki, które służą mu w procesie produkcyjnym oleju i chronią silnik nawet podczas ekstremalnego użytkowania.


MIT 14. RDZEWIENIE SILNIKA.
"Zły" olej może spowodować rdzewienie miarki poziomu oleju w silniku.


FAKT 14.
Nie prawda. Generalnie rdzewienie części silnika wskazuje zaniedbanie podczas serwisowania silnika lub ciężkiej pracy silnika i zbyt rzadkiej wymiany oleju w nim. Wszystkie wysokiej jakości oleje silnikowe są tak sformowane by chronić silnik przed rdzą i korozją. Jednakże by odpowiednio chronić silnik powinno się na czas wymieniać olej i filtr.


MIT 15. WYCIEK PŁYNU CHŁODNICZEGO.
Wyciek płynu możemy zaobserwować wówczas gdy rozdziela on ze sobą dwie części.


FAKT 15.
Kiedy płyn chłodniczy dostaje się do oleju silnikowego i go zanieczyszcza, silnik zaczyna się przegrzewać. Ponieważ woda z płynu odparowuje pozostawiając część glikolu etylowego. Może to spowodować utratę smarowania silnika przez olej i wytwarzanie osadów w silniku. W ciężkich przypadkach płyn chłodzący może spowodować zanieczyszczenie lub uszkodzenie wnętrza silnika, co może skutkować unieruchomieniem pojazdu.

 
   historia quakerstate | produkty quakerstate | z życia oleju | dobierz olej | kontakt                       2006 NETIUS Multimedia Quaker State oleje silnikowe